NFZ

Dermatoskopia

Dermatoskopia

Dermatoskopia – metoda diagnostyczna stosowana do oceny zmian skórnych. Pozwala ona w gabinecie lekarza bez pobierania wycinków tkankowych stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa jest groźna, czy nie. Ma szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego.

Urządzeniem używanym przez lekarza, jest dermatoskop, czyli rodzaj mikroskopu, który przyłożony do skóry pozwala na obejrzenie zmian pod dziesięciokrotnym powiększeniem.

Duża zaletą dermatoskopii jest to, iż jest ona metodą nieinwazyjną, tanią, a samo badanie trwa kilka minut.

ZASTOSOWANIE DERMATOSKOPII

Głównym zastosowaniem dermatoskopii jest diagnostyka czerniaka skóry. Jest to najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry, który szybko daje przerzuty. Dlatego tak ważna w przypadku czerniaka, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie działań terapeutycznych w postaci chirurgicznego wycięcia zmiany z marginesem tkanek zdrowych i przesłania jej do badania histopatologicznego.

Dermatoskopia pomaga w wykryciu znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter, które makroskopowo, czyli „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią się od pozostałych. Poza tym, przy użyciu dermatoskopu można różnicować znamiona barwnikowe (które mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka) od innych, podobnych w wyglądzie, ale całkowicie niegroźnych zmian skórnych, takich jak brodawki łojotokowe czy naczyniaki. Badanie dermatoskopowe może być również wykorzystywane do diagnozowania zakażenia świerzbem, oglądania trzonu włosa czy oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach (układowe choroby tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, domena reumatologii).

Ważne!: Jeżeli masz znamię, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmieniło rozmiar lub kolor, swędzi, krwawi, zostało uszkodzone to rozważ wizytę jak najszybciej.

PRZYJMUJĄCY LEKARZE:

  • lek. Med. Aleksandra Multarzyńska – specjalista onkologii klinicznej, dermatoskopia

CARDIAMED

Rejestracja Telefoniczna

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 18.00
tel: 76 854 91 61