NFZ

Poradnia naczyniowa - angiologia

Poradnia naczyniowa - angiologia

Angiologia – najmłodsza dziedzina medycyny, która zajmuje się powstawaniem, epidemiologią, diagnozą, terapią, rehabilitacją i zapobieganiem chorobom tętnic, żył i naczyń limfatycznych. Angiolodzy w zależności od podłoża choroby naczyniowej, często współpracują z innymi specjalistami, np. kardiologami, immunologami, neurologami.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

Choć początkowe objawy związane z niewydolnością żylną zdają się być błahe, to powinny wzbudzić naszą czujność. Już samo drętwienie i obrzęki nóg mogą stać się na tyle uciążliwe, że warto zgłosić się z nimi do lekarza. Tym bardziej powinniśmy się udać na konsultację do specjalisty, kiedy zaczniemy dostrzegać, tuż pod powierzchnią skóry nóg, drobne zmiany naczyniowe takie jak "pajączki", przebarwienia, czy małe żylaki. Wczesna diagnostyka może pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby i zmniejszyć inwazyjność zbiegów naczyniowych w późniejszym czasie.

Żylaki i "pajączki" są zjawiskiem powszechnym. Większość ludzi nie ma świadomości, że takie dolegliwości jak uczucie ciężkich nóg, obrzęki i ogólny dyskomfort, zwłaszcza pojawiające się wieczorem po ciężkim dniu pracy, mogą być objawem choroby żył.

W poradni chorób naczyń, angiolog diagnozuje i leczy zespoły uciskowe, ostre niedokrwienie kończyn, obrzęk limfatyczny, stopę cukrzycową oraz żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, w tym zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

DIAGNOSTYKA

Jednym z najistotniejszych badań w diagnostyce chorób naczyniowych jest badanie dopplerowskie. Jest to technika ultrasonograficzna z oceną przepływów w naczyniach krwionośnych. W przypadku diagnostyki żylaków kończyn dolnych badanie to pozwala wykryć nawet najdrobniejsze schorzenia układu żylnego, które może być podstawową przyczyną powstawania schorzenia. Wyniki badania dopplerowskiego są decydujące w podjęciu decyzji o sposobie i rodzaju leczenia.

Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z widocznymi, znacznymi zmianami tylko lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby i dobrać odpowiedni dla nas sposób leczenia.

PRZYJMUJĄCY LEKARZE:

  • Dr. N med. Piotr Barć – specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, transplantolog
  • Dr. N med. Grzegorz Kałuża - specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

Informacje

Poradnia angiologiczna przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z NFZ (konsultacje bezpłatne, wymagane skierowanie) oraz prywatnie, bez skierowania - konsultacje płatne.

CARDIAMED

Rejestracja Telefoniczna

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 18.00
tel: 76 854 91 61